top of page

שביבי אור מתוך התגובות הנלהבות
על המהפכה שעשתה 'פאר הליקוטים' בעולם

י. ברכה בית שמש
"התחלתי ללמוד ליקוטי מוהר"ן בעיון, לפתוח את כל המקורות, עבודה... ואז, פתחתי את פאר הליקוטים לראות מה קורה שם.. ופשוט גיליתי שהם עשו בשבילי את כל העבודה שאני עובד שעות בשביל למצוא מראי מקומות, לפתוח את כל המפרשים על המראה מקום שרבינו ציין, וכאן בספר אני מוצא הכל בצורה יפה ומסודרת. זה בדיוק מה שרבינו התכוון "ללכת עם תורה"! כל אחד יכול ממש ללמוד ליקוטי מוהר"ן בעיון כמו שרבינו התכוון..."

ר. הכהן מצפה יריחו
"הרבה אמרו שרבינו הגיע בעיקר לדור הזה, לא הבנתי למה לא הביאו את פאר הליקוטים לפני מאתיים שנה, ורק בדור הזה זכינו שיהיה פאר הליקוטים, מלא אור, מלא שמחה. לפני שהיה פאר הליקוטים חטפתי תורה פה ושם, לא ממש השקעתי. פאר הליקוטים שינה את כל העולם שלי..."

משה ח. בני ברק
"רציתי להגיד תודה! אין לכם מושג מה שהתחולל בי בעקבות הלימוד ב"פאר הליקוטים". סוף סוף אני מרגיש שיש לי שייכות עם דברי רבינו הקדוש, סוף סוף גם אני הצלחתי להיכנס בשערי הליקוטי מוהר"ן..."

חיים פ. ביתר עילית
"אני אברך ליטאי, ברוך ה' זכיתי להתמיד בתורה, אין לי כל התנגדות ללימוד חסידות על כל גווניה כולל ספרי ברסלב, אך לא היה לי פנאי להקדיש לכך לימוד רציני. הכל השתנה כשידיד נתן לי את הספר "פאר הליקוטים". אמרתי לעצמי, 'אם יש ספר שאפשר לעשות סביבו יצירה מופלאה כזו – אני חייב להשקיע מזמני בלימוד הספר, להבין מה טמון פה'..."

נפתלי ר. ווילאמסבורג
"אני חסיד ברסלב, והספר של "פאר הליקוטים" פשוט החזיר אותי לרבינו. לא היה לי כח וחשק ללמוד ליקוטי מוהר"ן, הרגשתי שהוא חתום בשבילי. עד שזכיתי והשי"ת גלגל לידי את הספר 'פאר הליקוטים'. לפתע קיבלתי כח, התחלתי ללמוד, וכיף ללמוד. הכל מובן. אני לומד ליקוטי מוהר"ן ומבין. מעיין בליקוטי הלכות ומתקרב לפנימיות דברי רבינו, פסוקים ומקורות, והכל נעשה בהיר. פאר הליקוטים זה ספר לכל אחד ללומדים שרוצים להרחיב, ולפשוטים שרוצים להבין. זה הגמרא של רבינו..."

אביחי מ. ירושלים
"יש לנו שיעור כל בוקר ב"פאר הליקוטים", ואנחנו מאושרים עד השמים. רואים את העבודה היסודית והרצינית, זה פשוט מדהים. אנחנו מחכים שתגמרו את כל הכרכים על כל הליקוטי מוהר"ן..."

עודד כ. גבעתיים
"הספר הזה נתן לי חיים, חיים לחברותא. אתם לא יודעים מה זה עשה לנשמה שלי, לרעייתי, לילדים שלי, אין לכם מושג, רק בעולם האמת נדע מה זה... סיימנו עכשיו את הכרך הראשון של "פאר הליקוטים", לא ידעתי בכלל איזה אוצר קיים כאן, איזה דברים מדהימים. תודה רבה לכל הצוות של "פאר הליקוטים". רק בעולם הבא יספרו לכם מה עשיתם לנשמה שלי..."

יחיאל א. אשדוד
"למדתי בישיבת פוניבז', שם הורגלתי ללימוד בעיון. בספרים של "פאר הליקוטים" מצאתי עיון עמוק מאוד, מה שמייקר מאוד את תורת רבינו הקדוש. יישר כח גדול. עשיתם עבודה כל כך יפה, לכל תורה יש הקדמה, באיזה הקשר ורקע נאמרה על ידי רבינו, ביאורים והרחבות, נראה ממש כמו גמרא על רבינו..."

יחיאל ב. צפת
"אני חייב להודות, הספר הזה היה נראה לי קצת 'כבד', לא ממש בשבילי; האותיות מעט קטנות, ובכתב רש"י... שמעתי מחבר בהתלהבות על מעלת הספר הזה, והחלטתי לבדוק... נפתח לי בתורה כ"ג: "מֶרְחֲצָאוֹת תִּקֵּן לָהֶם, כְּמוֹ שֶׁכָּתוּב וַתֵּרֵד בַּת פַּרְעֹה לִרְחֹץ, וְדָרְשׁוּ חֲזַ"ל לִרְחֹץ מִגִּלּוּלֵי בֵּית אָבִיהָ".  התחלתי להסתכל במדורים 'מקור חכמה' ו'מילואי חכמה', ופשוט אורו עיניי.. דברי רבינו התחילו להאיר... 'בת פרעה' זה לא עוד איזה מושג 'יבש' כראיה בעלמא לעצם הענין; זו סוגיא שלמה, גדושה ברמזים ועניינים המתקשרים לדברי רבינו. קיבלתי כזה חיבור וקשר לדברים הנלמדים שם, קיבלתי את התמונה השלימה, ציורית ומלאה גוונים... ב'מקור חכמה' למדתי בהרחבה את כל המעשה שהיה שם על כל מדרשיו, ועליו מהרש"א, עץ יוסף, ועוד... ב'מילואי חכמה' התרגשתי ממעלתה הנפלאה של בתיה, שנכנסה לגן עדן בחייה, בהמשך נדהמתי מדברי שער הפסוקים שבתיה היתה מנשמות העשוקים בקליפות, וכל הצלתה היתה ע"י הצדקה שעשתה עם משה רבינו... אני מלא התפעלות ושמחה על האוצר היקר הזה. והעיקר הוא, שכל החידושים האלו – שפותחים הרבה נתיבים ושבילים להעמקה והרחבה בדברי רבינו – נכתבו בלי התערבות של עורכים, אלא הם הניחו את הדברים כמות שהם, וכל אחד כפי דעתו ירחיב ויעמיק בדברים כלבבו, ויתחבר מעצמו להשגות המופלאות המובאות בדברי רבינו..."

ש. הלוי בית שמש
"אני חסיד ליובאוויטש. יום אחד הגעתי לבית כנסת של ברסלב, וראיתי שם את הספר "פאר הליקוטים". במקצועי אני מגיה ועורך ספרים מומחה, וכל ספר חדש מגרה את סקרנותי. פתחתי את הספר והתחלתי ללמוד בו בריכוז את המאמר 'לכו חזו', במשך כמה שעות. נדהמתי מהיצירה הזו. ניחנתי בעין חדה; בכל ספר בעולם שאני מוצא, אני רואה מיד כמה וכמה טעויות, בניסוח או בכתיב, טעויות בתוכן הענין והבאת מקורות לא מדוייקים. ואילו כאן אני עובר על חלק נכבד מהספר, ואין בו טעות או חוסר דיוק אחד, כולו סולת נקיה ומבוררת ברמה גבוהה מאוד. לא האמנתי שבברסלב יכול לצאת ספר כל כך מושלם... אני יושב ולומד בספר, ולפתע הבזיקה בי הארה, כתבתי בפתק, והנחתי את הפתק בתוך הספר..."
ךף.png

וראה זה פלא: "פאר הליקוטים" עם האותיות = 492, בגימטריא "נחמן מברסלב" עם הכולל

"אם יש משהו בעולם שעשיתי אותו, שהוא בוודאי טוב גמור בשלימות, מתחילתו ועד סופו, זה הפרויקט הנפלא של פאר הליקוטים... אם מישהו רוצה ללכת עם התורות, לא ימצא כלי מפואר מפאר הליקוטים..."

הרה"ח ר' ישראל יצחק בזאנסון שליט"א

bottom of page